Oculus quest 2

05. 01. 2021 / Filip Urban / soft & hardware
Oculus quest 2

Rád testuju nové věci a manželka mě má za totálního geeka, takže ji ani neudivilo, že sem si pod stromečkem rozbalil helmu pro virtuální realitu. Ne že bych se s ní v domácnosti nudil, ale měl jsem možnost vyzkoušet si tuhle hračku u kamaráda Pausera a celkem mě to oslovilo. V říjnu vyšel Oculus Quest 2. Tuhle společnost koupil před nějakou dobou facebook, protože mu je asi jasné, kam to spěje. Zvlášť v téhle době. Takže bez facebook účtu si nezahrajete btw :)

Co mě na tomhle řešení baví je absolutní absence kabelů. Celý výkonný stroj máte přímo v brýlích. Rozlišení i odezva už je pro oko skvělá. Nemusíte nic konfigurovat, připojovat, ladit. Stačí nasadit brýle, označit bezpečný prostor pro pohyb a hrajete.

Srdcem celé konzole je procesor snapdragon nevím jakého výkonu ani označení. Grafika jako na mobilním telefonu. Nic áčkového ale ani žádné ořezávátko. Hezká úvodní appka na seznámení s ovladači a herním prostředím. Ovladače jsou skvělé. Vidíte reagovat každý svůj prst. Odezva výborná. První appku co jsem koupil byl Beat saber. Česká pilotní VR věc, kterou musí každý zkusit. Zkusil jsem ale nijak zvlášť nezaujala. Je to taková party věc spíš. Jinak obraz vidíte logicky jen vy. Aby i ostatní z toho něco měli, chce to kvalitní wi-fi a zrcadlíte obraz na počítač nebo do mobilu. Praktické, když chcete někomu něco vysvětlit kam klikat a co dělat. Kritiku za mě schytává konstrukce na uchycení na hlavu. No konstrukce. Gumička na hlavě, kterou utahujete na bocích a vrchu. Klíčové je dobře si brýle nasadit, aby byl obraz ostrý. To znamená kvalitně utáhnout gumu. Když brýle jdou z ruky do ruky, je to celkem otrava. Co musím naopak pochválit je řešení zvuku. Nepotřebujete sluchátka, zvuk jde přímo z brýlí a je dostatečně nahlas a stereo. Samozřejmě se dají připojit sluchátka, ale nejsou potřeba.

Krom aplikací z ofiko storu můžete do brýlí tahat i appky z neofiko storu a co je největší vychytávka - brýle můžete použít i pro hraní VR her na Steamu. Trošku laborka, ale s youtube tutorialy to zvládne každý. Half-life ALYX se pak stává realitou. Chce to ale opravdu rychlou wifi pro plynulý přenos obrazu, nebo dokoupit USB C kabel na amazonu za 20 koláčů. Výborným zážitkem jsou také letecké simulátory. Já zkusil WAR THUNDER, kde letecké souboje jsou prostě zážitkem, ze kterého vám je po 10 minutách opravdu šoufl. S helmou můžete hrát i takové tituly jako Microsoft Flight simulator. Chce to ale už nějaký profi knypl, nasadit helmu a dát si přelet Cessnou nad nějakým pohořím. Pak je to maximální zážitek.

Oculus quest 2 stojí v základu nějakých 13.000,- s 64gb. Aktivně hrát můžete něco přes 2 hodinky, než vám dojde baterka. Dá se koupit externí dobíječka na dalších pár hodin, ale pobyt ve virtuální realitě stejně dýl jako hodinku nevydržíte. S tím souvisí i casual hry na odlehčení. Žádné hardcore simulace. Prostě si chcete zahrát pinec nebo roztrhat rukama roboty na ulici - není problém. Zážitek je to velký.

Ferdovi se ale třeba hrozně líbí procházka po ISS, kde máte možnost prolést celou vesmírnou stanici z venku i zevnitř. Rukama ťapáte po stanici a poletujete si ve stavu beztíže. Pod vámi obří zeměkoule. Je to zážitek. Stejně tak koukání na YouTube VR kanál je skvělým zážitkem.

Závěrem jen poznámka, že nelituju vloženích peněz. VR se začíná čímdál víc hlásit o slovo a je potřeba s ní počítat. Pokud chcete VR zkusit a nechcete za tuto zkušenost vyhazovat desetitisíce, kupte si Oculus Quest 2. Nebudete litovat.



Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
© Copyright 2012–2025 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské