Ferdu čekala oslava 6 narozenin a já řešil jaký dárek by mu udělal upřímnou radost. Hračku, která ho zase může trošku posunout, hračku, kterou složí a bude se k ní vracet a hrát si s ní. Asi víte, že si jede v Legu Technic. Všechny ty ozubená kola, diferáky, zubatky pastorky, převodovky, motory, hydraulika, mechanika, fyzika v praxi. Taky ve svém věku už zvládne něco spočítat a něco málo i přečíst. Proto jsem pátral co dál. Obecně edice Lega Technic je víceméně o různých autíčkách víc nebo míň promakaných. Auta ho vlastně vůbec nezajímají. Ferdu zajímá co je ukryto pod kapotou. Taky cenovky těch stavebnic jsou šílené. Slušná stavebnice auta začíná na 4.000,- a vím jak to dopadne. Auto bude 2 dny skládat, pak bude stát na stole, než ho objeví Vincek a rozseká ho na tisíc dílečků, které už nikdy nedáme dohromady. Což o to, dílků Technic není nikdy dost, ale přišlo mi to škoda.
Proto jsem pátral co dál a narazil na Lego edici Mindstorms. Ta už má nějakou svou historii od primitivních krabiček se základními funkcemi až po poslední verzi, kterou Lego představilo na podzim roku 2020. Projel jsem si nějaká videa a recenze a zjistil, že tohle přesně Ferda potřebuje (a já asi taky heheh). Stavebnice v ceně 8.000,-, kde můžete postavit 5 různých robotů zaměřených na specifické úkoly. Bugina, robot bojovník, robot společník, jeřáb, robopes. Každý robot má pak spoustu dalších upgradů funkčnosti. Ke stavění si stáhnete appku pro mobil, tablet nebo počítač. V ní se vše odehrává. Jak návod na stavbu robota (už to je velká zábava) tak pak objevování jeho funkcí a ve finále programování obsahu robota. Centrální krabičku propojujete buďto kabelem, nebo přes bluetooth. Vše funguje na jedničku dokonce i pro Apple to mají výborně odladěné. Za to extra palec nahoru!
Dostávám se ke klíčové featuře a to je programování robota. To je navrženo fakt skvěle pomocí jednotlivých modulů - pohyb, display, zvuk, motorky. Skládáním jednotlivých úkolů pod sebe robotovi říkáte co má udělat, kdy a jak. Naprogramovat robota zvládnete bez jakékoliv znalosti programovacího jazyka Python. Pro mástry je tam možnost přepnout se i přímo do kódu. Robotovi vymyslíte aktivitu, zmáčknete play a přes bluetooth je do robota poslán jeho program, který pak vykoná.
V dnešní době je strojové přemýšlení a vůbec programování alfa omegou pro cokoliv. Pokud to dítě baví a zajímá se o to, Lego Mindstorms je geniálním průvodcem robotiky a programování. Těch možností, co s robotem vymyslet jsou opravdu stovky. Existují hromady předdefinovaných akcí, které do robota jen nahrajete a můžete experimentálně upravovat a pozorovat, jak se robot chová.
Tohle se Legu prostě povedlo a já to beru jako investici do dítěte, protože tohle mi dává smysl. Pokud je vaše ratolest trochu technicky zdatná, a roboti jsou věc, která ho baví, doporučuju. Na krabici teda píšou od 10+, ale ve spolupráci s tatínkem se do toho nadchne i mladší výrostek. Například Vince (2,5 roku) roboti taky fascinují a nic ho nedokáže rozesmát upřímně víc, než tačící robot :) Mrkněte na přiložené prezentační video. Hned si uděláte jasnou představu. A teď mě omluvte, jdu programovat :)