Sedíme v letadle do Muskatu a pod námi mizí tahle neuvěřitelná země. Někdo říká že 14 dni je nic. Já říkám tak akorát. Úředník, který mi dával do pasu opouštěcí razítko se mě na konci zeptal: “So how was your trip in India?” Chvilku jsem se na něj zadíval, projel si v duchu celý pobyt a zdvořile odpověděl: “It was a big experience for me”. Usmáli jsme se na sebe a každý si šel svou cestou.
Přemýšlel jsem, jestli se do Indie ještě někdy podívám. Nevylučuju úplně, ale ani nemůžu říct, ze by si mě tahle země nějak získala. Zkušenost to však byla velká. Díky za ni.
Na závěr možná pár praktických tipů pro ty z vás, které by napadla podobná blbost jako mě. Tedy podívat se do Indie :) Samotným holkám ani rodičům s dětmi to nedoporučuju. Pro dobrodruhy, páry nebo menší skupinu je to super.
Před cestou je dobré se naočkovat. Žloutenka A+B a břišní tyfus. Víc jsem neřešil. U žloutenky si pohlidejte termín včas předem. Dál budete potřebovat vízum. Dá se naklikat a zaplatit přes web. Už tahle první zkušenost vám něco napoví. Jednak se dá pořídit 10x dráž na různých odkazech indických agentur. Druhak se vrátíte zpět v čase do internetu let devadesátých. Vízum dělejte týden před odletem. Je přesně na 30 dnů a rozhodně jim ve všech otázkách ohledně Pákistánu potvrďte, že s tímhle státem nemáte nic společného :)
Co na cestu? To záleží jaký způsob dovolené mate rádi. Jak moc chcete cestovat a čím. My si to dali myslím celkem zodpovědně. Od vnitrostátních přeletů přes vlak, bus, taxík i tuktuk. Neplánujete nereálné. Všechno tu trvá mnohem dýl.
Jak se sbalit? Já si v decathlonu koupil parádní 40l batoh za litr. Na každodenní nošení je praktická ledvinka přes rameno. V ni jsem měl pořád telefon, pas, peníze. Ledvinky pod tričko jsou cipina do Indie.
Jelikož je v listopadu v jižní části Indie defaultnich 34C a azuro, stačí vám opravdu 3 trička, kraťase a plavky. Na nohy kvalitní sandály. Mě se strašně osvědčily gumové Birkenstocky. Nezničitelné, lehké a do minuty suché sandály. Dál se hodí rychloschnoucí ručník, opalovací krém, sprej proti komárům, základní lékarnička.
Taky nás několikrát zachránil dětský pudr na opruzeniny, protože v tom vlhku a dusnu chytnou borci slušného vlka do pár hodin. Zasypete se a můžete šlapat dál. Pak už jsme všichni chodili na ostro bez trenažerů pod kraťasama.
Vzhledem k horku venku a klimatizací vymražených budov a aut, máte během pár dnů slušnou rýmu a bolest v krku. Potkalo nás to úplně všechny. Takže něco na krk a do nosu. Případně proti teplotě. Taky na zastavení průjmu určitě a dezinfekce na ruce. Kapky do oči jsou fajn, protože prach a smog je tu ve městech nesnesitelný.
Na místě si pak kupte nějaký jejich šátek. Poslouží jako respirátor, pokrývka hlavy před sluncem i ochrana před vymraženými prostory. Bral jsem si i lžičku, protože Indi jí rukama, ale jak uvidí bílou tvář, vždy nějakou lžíci poskytnou.
Příhoďte špunty do uší a jestli se chystáte na delší přejezd vlakem, v dekáči se dá koupit praktická bavlněná vložka do spacáku.
Jak s penězi? Já si vezl 600 dolarů, ale vyměnil jsem jen 400. Ofiko směnárny tu moc nebyly, takže to bylo takové kšeftování na ulici nebo v hotelu. Jinak vám stačí kreditka. Revolutka tu fungovala bez větších problémů. Kartami se dá i platit. Samo ne nikde na samotě nebo na tržnici.
Mobilní data jsou trošku komplikovanější. Nedá se jen tak koupit simka. Je to celkem složitá operace s registraci, focenim se a aktivaci. Kluci měli vodafone s rozumným pokrytím a 1,5gb dat na den. Mě se aktivace ani na potřetí nepodařila, takže jsem fungoval jen na wifinách, které šly a nešly. Spíš nešly.
Obecně je ale telefon velký pomocník. Ověříte informace, přečtěte si rady a zkušenosti jiných cestovatelů. Zjistíte orientační ceny. Víte kde jste a znáte cestu. Já dokonce zkrz telefon editoval fotky z foťáku a rovnou je uploadoval do cloudu, takže i ikdybych přišel o foťák, nebo se mi pokazila karta, o fotky nepřijdu. Komp ani tablet jsem netahal. I chytré hodinky zůstaly doma.
Víc mě asi nenapadá. Prostě pokud máte rádi indickou kuchyni, chcete zažít ještě něco jiného než klasický odladěný turismus a nevadí vám každodenní WTF momenty, Indie je pro vás skvělá destinace. Namaste!
Pecka! Ja to třeba dočetla až teď. To bude tím, že jsem na tvůj blog úplně zapomněla. Co dodat. Incredible India prostě sedí. Sama jsem si kladla otázku jaký highlight Indie může mít. Místní kuchyně mě napadla první. Jsou v tom sakra dobří. Jejich kombinace chutí a variace jsou famózní. To ostatní je už jiný příběh. Moc jsem se pobavila. Fandím i vašemu rodinnému cestování bydlíkem. Palec hore. Jste boží. Díky za youngprimitive.
Efo, promiň, člověče, já to dočet až teď. Ti fotři to tak někdy máme, že:). Výborný report a jsem rád, že jste to dali bez ztráty kytičky. (A propos, jiné kytičky než čaje jste tedy nezkusili?:)) No, takže se těším na další cestopisy; kam to bude příště?;)