POZOR!  Poslední možnost vyzvednut si balíček je v pondělí 23.12 mezi 10 a 13 hod. Pak utichnou naše stroje, maily i telefony, budeme čerpat zaslouženou dovolenou až do 2.1. Přejeme vám krásné svátky, děkujeme za podporu v roce 2024 a vidíme se zase v lednu!

Literatura

28. 03. 2010 / ? / literatura

Už jsem to měl vymyšleno, už jsem to měl promyšleno...chtěl jsem psát o tom, že rok 2009 byl v umění (alespoň v tom angloamerickém) tak trochu rokem velryby...o tom, že Philip Hoare napsal skvělou knihu Leviathan, or The Whale, která vyhrála Samuel Johnson Prize for non-fiction a která je tak trochu o klasické americké literatuře (Melville, Hawthorne, Thoreau, Poe) a mnohem více o zběsilém lovu kytovců pro průmyslové a vojenské účely (bývaly doby, kdy tisíce veřejných osvětlení v Londýně svítily na velrybí olej, dnes velrybí olej promazává ponorky, a dokonce i součástky Hubblova teleskopu)...a o tom, jak v pořadu In Our Time na BBC 4 říkali, že velryby jsou tvorové, kteří se vrátili z pevniny zpět do oceánu před 60 miliony lety a jejich nejbližšími příbuznými jsou hroši a fosílie velryb se našly vysoko v Himalájích a jak vrchol Mt. Everestu býval na dně moře atd...a taky o tom, že Oscara za nejlepší dokument vyhrál The Cove o lovu delfínů v Japonsku...no, a The Cove jsem zrovna viděl a je tak skvělý – zajímavý, vtipný a univerzální –, že jsem pak zase chtěl psát jenom o tom, jak mě už docela nudí, že mi pořád někdo ze známých doporučuje nějaké křečovitě vážné sektářské dokumenty, ve kterých (mám podezření) pořád ten samý pánský hlas naléhá na to, jak je třeba otevřít oči, jak je se třeba probudit a prohlédnout skrze špatnosti světa skutečnou povahu pravdy...no, a pak jsem se šel projít se psem a vrátil se a pokusil se o tento „freestyle“, který bych ukončil vzpomínkou na to, jak jsem četl toho Hoarea a paralelně (před spaním) poslouchal audiobook Moby Dick a sledoval Moby Dicka s Gregorym Peckem a koukal na online verzi Moby Dicka a myslel si, že jsem si tento román, který jsem ve svých 21 letech zhltal před zkouškou z americké literatury, připomněl natolik, že jsem se v online verzi rychle proklikal na poslední stranu, kde byl kvíz, za jehož úspěšné vyřešení slibovali oficiální certifikát stvrzující přečtení knihy,..no a neuspěl jsem – otázky to byly více než záludné...asi...do not call me Ishmael!



Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
01. 04. 2010 / 14.16 / dreadless

to s tim hnojenim je blbost, imho. Tedy minimálně v intenzivním zemědělství, které v Evropě vládne, je důsledkem nadprodukce, načež krásné dotace EU jsou používány na to, aby se zemědělcům platilo za to, že na stávající zemědělské půdě NEBUDOU hospodařit, což je krásná absurdita. Bohužel současné intenzivní zemědělství je vlastně chemická výroba, což je jedna stránka věci, druhá je ta, kam ta chemie všechna de...kam se to spláchne a tak. I když ono naše vodstvo (ačkoliv je na tom nesrovnatelně lépe než za komančů, co se kvality týká), trpí i takovou věcí, jako jsou odpadní vody (ať žijou fosfáty a ultra bílé prádlo, že ano).
Nejhorší na celém tom problému je to, že je to všechno tak strašně provázané, že jakákoliv malá akce se stejně neprojeví. A že rozvinuté země to dotáhly tak daleko, že rozvojové země je chtějí dohnat a předehnat, a to za jakoukoliv cenu, a když jedni něco dělali, tak ti druzí to budou dělat taky, rovnost volnost bratrství.
Nu což, nebudeme se rozčilovat a každý pojedeme podle svých možností a svého svědomí...

31. 03. 2010 / 21.12 / wolf

Jak ti, co by už nesnědli ani jedno zvíře, tak ti, co by je nejraději snědli všechna se nejspíš chovají nerozvážně (neekonomicky?)...v tom economistu píšou: „Bans have sometimes undermined the conservation of large land animals because, in effect, they put a zero value on the animals’ lives (except in the few places where tourism is possible). Why should local governments spend money protecting something that does not bring in any cash? Why should an African farmer give up his land for a worthless creature that often eats his livelihood?“...takže nejspíš chránit i lovit? Hlavně zbrkle nevyhubit? Když mi chutná třeba takový tuňák, je v mém zájmu, aby ho na světě bylo dost, a rád přispěju na jeho záchranu x když ho jíst přestanu, časem ztratím zájem a třeba si ani nevšimnu, že už je vyhubený... (?)

31. 03. 2010 / 19.27 / wolf

:)...jasne,nic se nema prehanet,ani to bio...pry kdyby se nehnojilo,uz by nebyl zaden les a prales,bo by vsude musela byt orna puda...dam si u telky vecer zelatinove rybicky haribo:)

31. 03. 2010 / 15.01 / Do

dá se říct, že jediným trvale udržitelným způsobem rozvoje jsou ty amarouny a umělá strava. Všichni "ekologové" co jí přírodní produkty apod. jsou největšími devastátory země, protože v našem tempu růstu zemi takhle rozežerem. Takže neškodná Ečka, to je cesta ! :-D
a samo velkochov v kritizovaných velkovýrobnách :-D

31. 03. 2010 / 13.45 / wolf

...kruci, mě už taky ne, ráno jel...viceméně to samé, co jsem se snažil popsat...ryba na talíři a komentář...asi už si toho tady všimla nějaká rybářská lobby:)...možná zase ráno...

31. 03. 2010 / 12.54 / dreadless

odkaz mi nejede.

za úbytkem tresek stojí právě ty plovoucí továrny vybavené ultramoderní sonarovou technologií. Nejhorší je, že polapí komplet celé hejno, a pak se to nemá jak množit. A tím jak to nestačí dorůstat, tak jsou loveny čím dál tím menší ryby. Sice jsou nějaké normy na velikosti ok v sítích, ale kdo to kontroluje?

31. 03. 2010 / 07.51 / wolf

ta treska mě taky docela překvapila, myslel jsem, že takové ryby je jako planktonu (i když plankton je možná už taky na vyhynutí)...treska, aby vyzrála a mohla se množit, potřebuje docela dost času (nevím přesně, 2-3 roky?)...před časem byla v několika časopisech docela povedená kampaň proti lovu mladých ryb (zajímalo by mě, jestli tresce pomohla)...talíř a na něm malá ryba +komentář "politici vám pravděpodobně budou tvrdit, že se zvětšily talíře"

viz:

{odkaz}

30. 03. 2010 / 22.30 / dreadless

hned ten termín na začátku je krásnej: sustainable exploitation
jinak škoda že se tam mluví jen o modroploutvém.. co žlutoploutvý tuňáci? co tresky? všude situace dost podobná... a dokud budou po moři plout továrny a rybářské velelodě v jednom, nic se nezmění. bohuel, někdy je řeč ekonomiky tak neúprosná, že až zaslepí ty co vydělávají, že si neuvědomí, jak je to věc krátkodobá. nejsem zapálenej ekolog, ale prostě někdy nezbývá než se zamyslet nad tím jak žijeme.
kdy bude dělat efa trika z biobavlny? ;)

30. 03. 2010 / 11.52 / wolf

zajímavý pohled na připravovaný zákaz lovu tuňáků (a nejen na něj) z předposledního čísla The Economist, který určitě stojí za přečtení:

{odkaz}

30. 03. 2010 / 10.33 / wolf

dík za odkaz na sharkwater, určitě se podívám (na trailer už jsem koukl)...v the cove je určitě několik hodně vtipných momentů, ale samozřejmě taky hodně smutných a děsivých scén...tvůrci myslím plně využili všech uměleckých možností dokumentu (a o to je to působivější)...není to jako to klasické schéma: krásná savana, slunce, pasoucí se zvěř, střih, potoky krve, hory lebek, zoufalství, vztek...

30. 03. 2010 / 09.29 / dreadless

the cove je vtipny? asi se na to budu muset podivat, podle traileru to vypada asi tak stejne vtipne jako the sharkwater {odkaz}

29. 03. 2010 / 17.40 / wolf

:) to je fajn, že máte v kanclu debaty o literatuře:)...rád zas něco k diskusi poskytnu...petr vlk, literatura do každé kanceláře:)

29. 03. 2010 / 07.54 / misi

Stačí pořádně číst tvoje přízpěvky a můžu se zapojit do debaty o literatuře tady v kanclu. :D


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské