YNGPRMTV > Archiv aktualit > Kolekce YP merino svetrů

Kolekce YP merino svetrů

08. 12. 2020 / Filip Urban

Od doby co náš předešlý výrobce svetrů z Opavy zavřel pletárnu jsme nesehnali nikoho, kdo by pro nás byl schopen udělat v malém množství kvalitní svetry podle našich návrhů. Měsíce shánění, domlouvání a vzorování nakonec vždy vyšuměly do ztracena a my pomalu ztráceli naději, že kolekci rozšíříme o nějaký pěkný cardigan, rolák nebo pánský svetr.

Dobrých náhod bylo sice v tomto divném roce pomálu, ale jedna z nich nás přivedla před létem do malé brněnské pletárny. Město, co by bez textilního průmyslu dnes nebylo ani tou pověstnou Zatáčkou u Vídně, má naštěstí stále nositele své bývalé textilní slávy. Provozovat v našich končinách malonákladovou výrobu svetrů rozhodně není podnikání, kam se hrnou ziskuchtiví podnikatelé. Je to práce a vášeň pro někoho, kdo u složitých pletacích strojů a regálů plných cívek s přízí, našel smysl života. Přesně tenhle pocit jsme měli po prvním setkání s majitelem, programátorem a servisákem strojů v jedné osobě. Strojů, jejichž výrobci už si v Japonsku nejspíše užívají důchod :)

Začátek léta vypadal na start spolupráce jako ideální timing, ale to by se nám nesměly do cesty postavit dovolené, covid a karantény ze všech stran. Už po první schůzce bylo jasné, že u pletení nic neuspěcháme. Zhmotňování něčeho co vaše hlava jasně vídí a prsty cítí gramáž i pružnost úpletu má k výsledku pořád hodně daleko. Následovaly týdny a několik návštěv, osahávání vzorků úpletů - jednou to moc pruží, po druhé zas málo a gramáž jak železná košile. V nabídkovém booku přízí jsme dolistovali až na stránku s Merinem a bylo jasno. Chceme tu nejlepší, bohužel zároveň i nejdražší možnou přízi. Majiteli zajiskřily oči a vysvětluje, že většina zákazníků z důvodu ceny končí u násobně levnějšího akrylu. Barvy v nabídce odpovídají naší představě a srdce zavelí potvrdit objednávku 100% Merina superfine :-)

Merino, přírodní vlna, kterou na sobě nosí stejnojmenné plemeno ovcí pasoucí se v drsných podmínkách, je jedinečný přírodní materiál, který co se vlastností týče nemá ve světě umělých vláknech žádného konkurenta. Merino je udržitelné, ekologické, antibakteriální, vysoce hřejivé a zároveň prodyšné a absorbující UV záření. Jelikož se jedná o přírodní materiál s omezeným zdrojem, je třeba s ním pracovat velmi opatrně. Každá chyba bolí. Přes dva předprodukční vzorky jsme se konečně přiblížili k výsledku, kterým nám dělá velkou radost.

Víme, že letos tu naši minikoleci nestihneme, tak jak bychom chtěli, ale nevzdáváme se. Do Vánoc se nám podaří vyprosit kapacitu na pár pánských svetrů a dámských cardiganů. Plánovaný roláček bude mít v rodném listě už leden 2021. Stresu letos bylo více než dost, tak si to v hlavě přepínáme z velké premiéry kolekce YP Merino svetrů na předpremiérovou limitovanou edici a těšíme se na příští podzim, kdy máme v plánu rozšířit nabídku modelů i barev a zúročit tohle naše půlroční zapletené dobrodružství.

Abyste měli trošku detailnější představu, kolik práce se skrývá za každým jedním svetrem, přikládáme fotogalerku.



Vše začíná tady. Vysázet vzor v programu. Je to krutej pixelart :)

Disketou se program přenese na japonský pletací stroj. Krásný kousek z let devadesátých.

Špulky s Merino vlnou v kvalitě Superfine. Nebo-li líp už to nejde!

Cívky s vlnou se založí na stroj do připravených vodičů. Velín jaderné elektrárny, kokpit airbusu a pletací stroj jsou pro laika podobně nepochopitelné.

A jde se na to!

Po upletení se musí každý díl napařit

Aby vlákna změkla a lépe držela tvar

Narovnat, zkontrolovat zda je vše jak má být, a svetr se už začíná klubat.

Z pletacího stroje sice vypadne téměř hotový díl svetru, ale některé části jako průkrčník a průramek je třeba dostříhnout v ruce.

Merino je velmi drahý materiál, takže práce s ním vyžaduje přesnou ruku, velké zkušenosti a pevné nervy..Prostě dvakrát měř, jednou stříhej.

A jde se šít! V tomto případě na podobném stroji jako používáme v naší dílně na šaty a trička.

Co má tahle mašina společného se slivovicí?

Řetízkuje! S řetízkující slivovicou se na Moravě se ctí popere kde kdo, ale s řetízkovacím strojem jen zkušené ruce. Majitel dílny si povzdechne, že školy nejsou a zájem o ruční práci upadá.

Očko po očku... trefit se přesně tak, aby díly svetru přesně navazovaly.

Do dílny pravidelně jezdíme a konzultujeme všechny střihy a jejich úpravy


Komentáře

Kontrolní kód: 639
19. 01. 2021 / 20.39 / Gebls

Mazec děcka! Jste boží! Klobouk dolů.

14. 01. 2021 / 15.40 / M

Ráda bych se zeptala na původ vlny, resp. z jakého pochází chovu ovcí a jestli je certifikovaná, např. Mulesing Free atd.

10. 12. 2020 / 14.46 / Filip Urban

KONY: Já doufám, že do Vánoc se nám podaří jich pár naskladnit no a pak v novém roce další

09. 12. 2020 / 09.13 / KONY

Hotový svetr je ještě tajemstvím? Jsem zvědavý a těším se, až to bude venku.


© Copyright 2012–2025 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské